Zprávy

  • Ministryně obrany Jana Černochová je pod tlakem. Kromě sporu s exministrem Lubomírem Metnarem se přesně v době, kdy podepisovala česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA), objevila v médiích celá řada nepříjemných informací. Černochová je komentuje v rozhovoru pro deník FORUM 24, kde také popsala, jak se o smlouvě vyjednávalo a zda i její kolegové z opozice, kteří smlouvu nyní kritizují, měli veškeré informace předem.

  • Vláda pracuje na nové bezpečnostní strategii, a to nejen s ohledem na definitivní ukončení míru v Evropě, které způsobilo Rusko svou agresí na Ukrajině. U jednoho stolu se v úterý během panelové diskuse ve Sněmovně sešli politici i odborníci z dotčených ministerstev, a to k debatě o významu i přínosu připravované strategie, a také k otázkám, jak se promítne do dalších strategických dokumentů, pro Českou republiku nezbytných a důležitých. Bezpečnostní strategie bude reflektovat novou geopolitickou realitu a zveřejnění bude předcházet schválení vlády.

  • Česko prošvihlo šanci urychlit výstavbu dálnic za peníze z EU, jako to dokázalo Polsko. Nové dotace už budou jen na ekologičtější železnice. Investice do dopravní infrastruktury je přitom výhledově třeba zdvojnásobit na 300 miliard korun ročně. „Bez investic v dopravě a energetice nebudeme ekonomicky růst,“ varuje ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.