S velkým znepokojením sleduji možné uzavření dolu Paskov. 2500 možných nezaměstnaných není totiž konečné číslo. Podle statistik je totiž na každé pracovní místo navázáno z důvodů spolupráce firem až tři další zaměstnanci na jednoho. Znamenalo by to okolo 10 tisíc nezaměstnaných. Pro naše město a okolí by to znamenalo veliký problém.

Připadá mi ale trošku absurdní vyjádření města Frýdek-Místek, že by mělo zájem provozovat šachtu v případě odkupu za jednu korunu. Hlubinné dobývání uhlí je jedna z nejsložitějších a zejména nejnebezpečnějších profesí, které znám. A protože jsem přímo na zmíněné šachtě pracoval, vím o čem mluvím. Bylo by zřejmě ojedinělé nejen v rámci ČR, ale i v rámci EU, aby hlubinný důl vlastnilo a provozovalo město.

Jedinou šancí, která by mohla vést k udržení těžby na Paskově je nalezení strategického partnera, který má o tento důl zájem a který má zejména z těžbou černého uhlí zkušenosti.  V hledání takového zájemce se město zajisté může pokusit.

Jsem ale bytostně přesvědčen, že stát, resp. kraj, resp. obec je tím nejhorším a nejméně efektivním hospodářem zejména v podnikání. Nevěřím, že by naše město bylo v tomto výjimkou.

Zprávy

  • Přinášíme rozhovor s poslankyní ODS Janou Černochovou, která je žhavou kandidátkou na post ministra obrany po letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Jak by vedla ministerstvo a co jsou hlavní úkoly na této pozici pro další 4 roky? Dočtete se v našem rozhovoru.

  • Deník pokračuje v sérii rozhovorů s šéfy stran, které mají reálnou šanci dostat se do sněmovny. Tentokrát jsem hovořila s Petrem Fialou, lídrem trojkoalice SPOLU, který je jedním ze žhavých kandidátů na českého premiéra a kromě tohoto rozhovoru se představuje i v seriálu videodebat Deníku.

  • Střední školy nesmějí být ve vzdělávání konečnou stanicí. Musejí být široce otevřenými a dostatečně navzájem prostupnými branami, které každému studentovi nabídnou několik cest. Na studentovi pak bude výběr, zda střední školu pojme jako čistou přípravu na budoucí povolání, nebo jako přípravu na další studium. Eventuálně mu střední školy umožní jít oběma těmito cestami a o povolání se rozhodovat později.